Pracownia gospodarstwa domowego
Głównym celem zajęć w pracowni jest zdobywanie i doskonalenie umiejętności wykonywania czynności przydatnych w codziennym życiu. Uczestnicy w pracowni uczą się zaradności i samodzielności, co wpływa na ich samopoczucie, wzmacnia wiarę we własne możliwości, daje satysfakcję oraz podnosi poczucie własnej wartości.
W ramach pracowni prowadzone są treningi:
1. trening budżetowy- wspólne planowanie zakupów, zapoznanie się z cenami produktów i wartością pieniędzy, uwzględnienie terminów przydatności do spożycia, robienie zakupów w różnych sklepach
2. trening kulinarny - przygotowywanie posiłków, nabywanie umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych, poznawanie zasad racjonalnego i wartościowego odżywiania się, nauka obróbki produktów, przygotowywanie dań na specjalne okazje, nauka estetycznego nakrywania do stołu, dekoracji potraw, poznanie sposobów przechowywania żywności
3. trening praktyczny- utrzymywanie porządku i czystości w pracowni, obsługa sprzętów AGD,
4. trening higieniczny- poznawanie zasad prawidłowego mycia rąk, zakładanie odzieży ochronnej i rękawic
Uczestnicy w pracowni zapoznają się z zasadami B.H.P, których przestrzegają. W ramach pracy grupowej realizowane są też zajęcia plastyczno-techniczne, na których uczestnicy samodzielnie wykonują ozdobne, a zarazem użyteczne przedmioty będące nieodłącznym elementem każdego domu (np. woreczki zapachowe, dekoracje z kwiatów, ozdobne doniczki, podstawki pod napoje).
Ponieważ w każdej kuchni królują zioła, uczestnicy hodują je w doniczkach, dbają o nie, a następnie wykorzystują jako dodatek do przygotowywania potraw. Wspólne zajęcia w grupie uczą uczestników współdziałania, zaangażowania i odpowiedzialności za przydzielone zadania. Ponadto podczas wspólnej pracy uczestnicy przestrzegają zasad dobrego zachowania i odnoszą się do siebie z szacunkiem.